reklama

Poďme voliť !

My, ktorí sme zažili November 1989 priamo na námestiach čs.miest si pamätáme hlavnú požiadavku občanov tých dní : Slobodné voľby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Tohto výdobytku demokracie sa nám dostalo odvtedy celkom 8x, z toho 6x v rámci samostatnej SR. Človek má tendenciu zvyknúť si a časom to dokonca znevažovať. Ale pozor, ignorovať väčšinovo toto naše právo, nie povinnosť, by bolo fatálnou chybou. Ono sa to možno na prvý pohľad nezdá, ale voľby majú stále (našťastie) reálnu silu a možnosť zásadne zmeniť charakter krajiny,kde žijeme. Inak by sa ich politici nebáli a nevenovali im tolko peňazí a energie. Je pravda, že už niekoľko dní nemáme aktuálne preferencie, ale dovolím si načrtnúť podľa mňa tri reálne scenáre vývoja u nás po 5.marci :

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 

1. Vládna koalícia Smer - SNS. Tu ma napadá jediné slovíčko, čistá katastrofa podobná tej z obdobia 1994-1998. Tomuto vývoju proste treba zabrániť.

 

2. Vládna koalícia Smer - jedna alebo dve súčasné opozičné strany. Toto by som katastrofou určite nenazval, ale boli by to pravdepodobne premárnené roky, lebo strany by boli natolko opatrné čokolvek zásadné presadiť, že by vlastne len kúrili a svietili.Zasa zle.

 

3. Koalícia opozičných strán bez Smeru. Síce v tejto chvíli dosť ťažko predstaviteľná ale podla mňa jediná zmysluplná alternatíva. Samozrejme, rozhodujúci bude počet strán v koalícií a celkový mandát, ktorý získajú. Počtu strán by som sa až tak neobával, Slovensko už má skúsenosť s reálne 10 členou koalíciou (1998-2002), ktorá bola vzhľadom ku kontextu doby a stavu krajiny prekvapujúco veľmi úspešná. Dosť dôležitým faktorom bude i zisk pravdepodne najsilnejšej opozičnej strany Sieť a tým pozícia lídra Procházku. V tejto súvislosti sa mi zdajú dosť krátkozraké útoky na lídra Siete zo strany niektorých opozičných politikov.Zamýšľaný efekt, teda zisk nejakých hlasov na úkor siete sa nedostaví, to čo sa ale dostaví je znechutenie prípadného voliča zmeny, čo nahrá jedine Ficovi. Negatívna kampaň môže fungovať smerom k Smeru ale nie k prípadným partnerom v koalícií. Absolútne kľúčovým momentom volieb bude percento účasti. Vysoké znamená nádej na zmenu, nízke status quo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie až tak pravdepodobná, ale nie nereálna je možnosť, že sa do NRSR dostanú také novotvary ako klub okolo B.Kollára či nebodaj M.Kotleba. Bol by to stop akejkolvek reformnej vláde, to znamená daľšia stagnácia či prepad hlbšie. Zabrániť tomu môže len vysoká účasť reformného voliča, konkrétne voličov Siete,SaS,Mosta,KDH,Oľano,prípadne SMK.

Preto my všetci čo sme pripravení voliť jednu z týchto strán, nenechajme sa poraziť apatiou a nedôverou v budúcnosť. Slováci už neraz v histórií, ostatný raz v roku 2014 dokázali, že im na krajine a na tom, akú ju odovzdajú svojim deťom, záleží. Buďme raritou v strednej Európe, kde prezident i vláda budú reformní,prozápadní. Bol by to skvelý signál do rozbúrenej Európy i sveta a ja verím, že ho spoločne v sobotu vyšleme.

Ľubomír Pätoprstý

Ľubomír Pätoprstý

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Liberál,demokrat,kozmopolita, milovník hokeja,rocku,divadla a cestovania, nepriateľ tuposti, závisti,provinčnosti,cynizmu.Kandidujem za SaS s poradovým číslom 115. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu